Čeština English Deutsch


Historie teflonu a teflonování

Teflon (Polytetrafluorethylen nebo-li PTFE) byl vynalezen v roce 1938 chemikem Roy J. Plunkett v americké společnosti DuPont. Původně zkoumal chladiče CFC, ale při pokusech dolšo k polymeraci voskově tuhé látky, kterou byl dnes již známý teflon. Vzápětí bylo zjištěno, že tato látka má velmi dobré kluzné, nepřilnavé a tepluodolné vlastnosti. Již po válce, kdy byla z původního prášku utvořena vodní disperze, se začal rozšiřovat pod obchodní značkou Teflon®.

Dnes se s teflonem setkáváme každý den. Většina z nás zná teflon hlavně z kuchyňského nádobí. Teflon se však dá použít nejen na nádobí a kovy, ale i na nerezové oceli, litinu, barevné kovy, sklo, omezeně gumu a dalších materiály, které jsou schopny odolávat teplotě alespoň 210°C.

První teflonárna v České republice

Po zaniknutí textilní firmy TIBA Dvůr Králové nad Labem, později PVP Slovany a přestěhování firmy TECHNICOAT s.r.o., jsme si pronajali prostory první a původní teflonárny v České republice. Tyto prostory jsme zmodernizovali a potřebně upravili na dnešní požadavky zákazníků.© 2006 - 2024 Teflonování - Hynek Němec Webmaster: Jiří Seidl